Hej!
Min 14-åriga dotter har problem med torrhet, rodnad och klåda i ansiktet vid ögon- och hak-partier. Har kommit nu i anslutning till kylan. Smörjer med Fenuril hudsalva. Tvättar ansiktet på kvällen med tvål men ej på morgonen. Går på allergivaccination för gräsallergi. Klåda kring ögon och haka har även funnits under allergiperioden på sommaren. Vi behöver ett bättre råd med vad dottern kan använda för salva i ansiktet, kanske just kring ögonen som är ett känsligt område.
Tack på förhand
Köldeksem?
Svar till MW
På din beskrivning låter det som din dotter har atopiskt eksem i ansiktet. Huden blir ofta torr och eksemet sitter kring ögon och mun, ibland vid örsnibbar. Föreslår behandling med hydrokortisonkräm i ansiktet exempelvis Mildison kräm 2 ggr dagligen i 1-2 veckor. Kring ögonen kan man ta 0,5% hydrokortison exemelvis Ficortril ögonsalva. Viktigt att fortsätta med mjukgörande och smörja in ordentligt efter tvätt på kvällen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?