Hej! Jag har eksem, som förvärrades direkt efter jag tränade häromdagen (spinning, som man svettas ganska rejält av). Vad betyder det, att jag måste avstå från att träna? eller välja någon träningsform där man inte svettas så mycket?
Avstå från träning?
Hej! Svettning kan ibland försämra eksem, jag antar att det är atopiskt eksem (“böjvecksekesem”) som du menar. Du bör få hjälp med behandling, i första hand är målet med behandling att du ska kunna göra de fritidsaktiviteter du tycker om. Efter bedömning hos hudläkare kan du säkert få råd hur du skaställa dig till framtida träningsformer.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?