Ange ditt sökord

Annons:

Eksem värre vid förkylning

Jag undrar varför eksemet, som jag har lärt mig att hålla i schack, “blommar” upp ordentligt på vissa ställen (ögon och mun) när kroppen har en förkylning i sig? Det är extra svårt att tygla dessa gånger.
Beror det på samma orsaker som när man känner sig stressad?

Hej!
Att eksem blir sämre i samband med infektion, är tyvärr ett vanligt fenomen. En vanlig förklaringsmodell är att immunförsvaret är aktiverat för att bekämpa förkylningen, och då ökar även inflammationen i huden. Liknande förklaringsmodeller ges ibland om varför stress förvärrar många hudsjukdomar. Man vet inte orsakssambanden i dessa fall, men det finns en hel del forskning just runt rollerna för virus och stress i hudsjukdomar.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 13 augusti, 2003 Publicerad: 13 augusti, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: