Hej! Jag har ärr från acne på ryggen och undrar hur jag kan bli av med dem. Jag har varit på en ryggbehandling med AHA-syra och använder dagligen en kräm och tvål innehållande AHA-syra för att bli av med dem. Hjälper det och hur länge ska man hålla på med behandlingen? Efter hur lång tid vet man att behandlingen inte fungerat?
Acneärr, hur kan jag bli av med dem?
Hej!
Tyvärr är det så att det saknas effektiva behandlingar mot acneärr på ryggen. Därför brukar vi hudläkare vara ganska aktiva med behandling om vi ser ärrbildande acne på ryggen dvs vi försöker förebygga det du har nu!
Försök att göra en kritisk utvärdering av effekten av AHA-syran (be någon att fotografera nu och efter tex 6 veckor, kanske räkna antal synliga ärr el liknande), innan du lägger ned mer möda och kostnader på behandlingen!
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?