Ange ditt sökord

Annons:

Hudförändringar på penisen

Jag, man 30 år, har sedan ett tag tillbaka märkt att jag fått hudförändringar på penisen. Det rör sig om tre “fläckar”, den största med en radie på ca. 2 cm. Det ser ut som om huden har blivit vit, men det gör inte ont. Nyligen upptäckte jag en liknande, större, men svagare fläck på undersidan av armen i närheten av armhålan. Vad kan detta vara?

Om huden blir vitaktigt glänsande och litet förtjockad, kan det vara Lichen sclerosus et atroficus (LSA). Läs mer om detta i dermatologens patientinformation (länk) och tidigare svar om lichen sclerosus och se om det stämmer med dina besvär.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 1 september, 2003 Publicerad: 1 september, 2003

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: