Hej!
Jag har eksem på båda ögonlocken och jag har använt Fictoril 0,5% i över ett halvår utan att det går över. Min läkare säger att han inte kan göra något annat än att skriva ut den här salvan. Om jag inte använder salvan så förvärras eksemen och ögat svulnar. Hur länge kan man använda salvan? Jag har läst om biverkningar i form om hornhinneinflamation och tryck på ögat. Nu har jag börjat känna ett visst tryck och grumlighet i det öga som jag smörjer mest på. Jag vågar inte använda salvan längre men jag vet inte vad jag ska göra i stället. Tack på förhand!
Hur länge kan man använda Fictoril?
Ficortril ögonsalva är en mycket svag kortisonsalva, just anpassad för behandling kring ögon och på ögonlock. Om man till exempel har atopiskt eksem kan det bli aktuellt att använda Ficortril salva kring ögonen periodvis under lång tid. Vad gäller hornhinneinflammation och tryckstegring i ögat är detta beskrivet endast vid användning av starka kortisonkrämer (så kallade grupp tre) och även då är det mycket ovanligt. Det finns faktiskt inte så mycket andra behandlingsmetoder än det du använder. Däremot är det viktigt att du undersöker ögonen om du har symtom.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?