Hej!
Jag är 25 år idag och under ca 5 år har jag haft återkommande utslag i ansiktet. Det börjar med en liten prick eller fläck som växer sig större, buktar ut, är ojämnt rund, röd och kliar något så fruktansvärt, upphöjningen går sedan ner och utslaget blir platt och torrt, ibland fjällande och sedan försvinner det sakta. Storleken varierar från 3mm till storlek av en krona. Ibland kommer det en ensam och ibland är det massor. De uppträder främst på kinder, käkar ögonbryn och panna. Ibland kommer de även på axlar och bål. Jag äter vanlig mat och kryddar inte starkt, äter inte godis mer än någon gång ibland. Jag har sökt läkare man han verkar inte ha något svar. Hjälp vad ska jag göra? Jag kliar sönder mig och vågar snart inte gå ut. MVH Anna ps. Jag har bilder att skicka om det skulle göra någon nytta Ds.
Kliande röda utslag i ansiktet
Hej! Utslag som kommer på kinder och käkar i din ålder brukar oftast röra sig om så kallad sen acne (acne tarda). Men du har ju utbredda besvär och de fjällar också, vilket inte låter typisk för acne. Utan att se detta kan man inte ställa diagnos, och eftersom du har stora besvär bör en hudspecialist konsulteras för bedömning, diagnos och behandling.
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?