Ange ditt sökord

Annons:

hud fråga?

Jag är en kille på 15 år som har några frågor till dig.

vad är det för en slags “finne” när man trycker på den så kommer det ut något äckligt, vit som en en mask ur “finnen” vad är det för något? Ska man spräcka finnen så att det dära vita kommer ut? eller ska man låta det va?

Å så undrar jag om du kan något om Acnix?.(Akne behandling) jag har använt den nu i ca 40 dagar. Hur länge tycker du att ja borde fortsätta? det har la hjälpt sådär men jag tycker den är bra eftersom den torkar, rodnar inte ut huden. Det gör ju dem som finns i apoteket att köpa.(Akne produkter) tycker du den är bra eller är dem hära Basiron, Skinoren m.m. bättre?
när tycker du att man borde söka till en hudläkare?

Tacksam för svar//Armando

Svar till Armando
Din beskrivning passar på det som kallas pormask. Detta är talgkörteln utförsgång som blir igensatt av talg och hudceller. Man skall inte klämma på en pormask, man skadar lätt huden och “pormasken” kommer alltid tillbaka.
Jag kan inte ha några synpunkter på behandling med Acnix då jag inte vet vad den innehåller.
Basiron och Skinoren är två lokalbehandlingar mot acne som har bevisad effekt.
Jag tycker man skall söka läkare om man lider av sin acne. Ungefär 30% av alla tonåringar har så pass mycket acne att de bör få behandling, som i de flesta fall består av lokalt verkande medel. Tag i första hand kontakt med din husläkare.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 5 oktober, 2002 Publicerad: 5 oktober, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: