Tål snart inga örhängen längre. Tog hål i öronen 1960. Kan ej längre ha örhängen för hål i öronen, ej heller de flesta clips. Får ilsket exem o värmekänsla i örsnibbarna.Samma sak gäller många skor. Får vattenblåsor på tårna. Har utretts av hud-specialist som ej kan förklara mina besvär. Jag tror det har att göra med garvningen av lädret (krom-garvning). Hur kan man veta vilka skor man kommer att tåla? Jättesvårt när jag ska köpa nya skor. Tacksam för råd. Lider av pollenallergi.
allergi mot örhängen o skor
Svar till signaturen krångelfia.
På din beskrivning låter det ju som om du har nickelallergi och får kontakteksem när du använder örhängen och clips. Ofta har man en korsreaktion med andra metaller så att ett kontakteksem uppstår även vid kontakt med krom och cobolt. Allt läder som skall vara vattenavvisande, såsom läder i skor, jackor och handskar, garvas med kromsalter. Litet krom finns alltid kvar i lädret och kan alltså orsaka kontakteksem.Idag finns många skor av syntetmaterial och även av tyg och gummi.
Om man har en konstaterad kromallergi kan man också få specialbeställda läderskor av icke kromgarvad läder- men som sagt, de tål inte vatten något vidare.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?