Hejsan!
Jag är en tjej på 14 år som undrar över en sak. För några dagar sedan brände jag mig litegrann, och sedan fick jag röda utslag på bröstkorgen, och på armarna! Inga direkt tydliga prickar men liksom i klungor, Det är väldigt jobbigt för det kliar väldigt. Jag har aldrig haft detta problemet när jag var liten, jag undrar – är det soleksem, och isåfall – kan man sola ändå? För jag har hört att man inte kan sola om man har det, är det sant?
Tack på förhand!
Kan man sola även om man fått soleksem?
Soleksem är vanligt och vanligare bland tjejer/kvinnor än män, och drabbar ca 15-20% av Sveriges befolkning. Många gånger utlöses det av att man solar lite för intensivt första gången/gångerna på våren. Har man väl drabbats, kan man lugna ner det med Hydrokortisionkräm och kylbalsam från Apoteket. Vänta med ytterligare solning till det lagt sig.
För att undvika/minimera risken att få tillbaks det gäller det att “härda huden”, dvs i början på våren sola mycket försiktigt och första gångerna räcker det med 10-15 minuter. Sen successivt öka tiden från gång till annan, och då brukar det gå bra för de flesta. Att behöva avstå helt från solen är extremt ovanligt.
/Anders
Liknande frågor
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?