Hej! Jag är 25 år och har haft håravfall i ca 5 år. Mitt hår är i grunden mycket tjockt. Det hår som jag tappar växer inte tillbaka. Vad ska jag göra?
Håravfall
Hej!
Det finns vissa prover som tas vid håravfall, kontroll av järnvärde, sköldkörtelprover bland annat, detta kan husläkaren göra. Den vanligaste orsaken till håravfall är diffust håravfall, utan att man hittar sjukdom och tyvärr utan att man kan göra någor särskilt åt det heller. Se även manlig typ av håravfall i dermatologens patientinformation.
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.