Ange ditt sökord

Annons:

Mår dåligt pga vikt

Jag är en tjej på 15 år och jag är cirka 168 cm lång. Jag väger 54 kg och tycker verkligen att jag väger för mycket. Jag har haft vissa perioder som jag inte har ätit något, bara druckit vätska, under cirka 2 veckor. Jag mår dåligt över min vikt och jag vill gå ner cirka 10 kg. Så fort jag äter något får jag ångest och mår dåligt över det. Jag försöker träna flera gånger i veckan, men eftersom jag ofta är sjuk så vill jag inte träna för mycket. Men jag undrar hur mycket bör jag egentligen väga? /Felicia, 15

Din längd och vikt ger ett BMI (Body Mass Index) på 19,1 vilket är normalt, dock i nedre delen av normalintervallet, på gränsen till undervikt. Din ambition att gå ner 10kg är alltså inte något att rekomendera, utan skulle leda till att du blir klart underviktig. Din uppfattning om din vikt inger viss misstanke om du uppfattar din kropp på ett sätt som för tankarna till ätstörning. Jag tycker att du ska kontakt med skolsöterska, husläkare eller, om det finns på din ort, en ätstörningsenhet. Be om hjälp att ta de här kontakterna om du känner att du inte förmår själv.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 8 februari, 2012 Publicerad: 8 februari, 2012

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Zyprexa och viktuppgång

Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: