Hej! Min husläkare gjorde en test på 24-timmars urinsamling från mig: anmärkning på mkt höga dopaminvärden:Pt(U)-Dopamin 4240 nmol/d. Min läkare förstod inte varför eller vad det innebar och skulle ta reda på anlednigen…Efter flera påstötningar har jag fortfarande inte fått svar… känner mig orolig då jag läst på internet att höga dopaminvärden förknippas med schitzofreni!! Tacksam för svar MVH Mia 43 år
Orolig att jag är schizofren!
Hej! Självklart måse du få ett svar så du slipper fundera på vad det betyder. Jag kan inte ge mig in på att tolka svaret och jag känner ju inte heller till frågeställningen. Varför togs provet? Om man upplever att något inte fungerar eller tar för lång tid i vården så kan man alltid kontakta sin Patientombudsman, det brukar vanligtvis skynda på processen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
‘Är jag alkoholist?
Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan. Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42)
återkommande perioder av depressioner…
VitMagnolia (kvinna 53): Jag äter sedan två år Lithionit för bipolärt syndrom.