Ange ditt sökord

Annons:

Varför snubblar och ramlar mitt barnbarn?

Hej! Jag undrar vad det kan bero på att mitt barnbarn snubblar och ramlar lite då och då? Hon är nyss fyllda 2år en pigg och glad tjej. Hon började att gå vid 15 mån. Kan det ha att göra något med balansnerven, öronen eller vad? Farmor (65år)

Barns motoriska utveckling kan variera i tämligen stor grad och ändå vara inom det normala området. Har man misstanke om påtaglig försening beträffande den motoriska utvecklingen skall man påtala detta vi kontakterna med BVC och kanske göra en bedömning av barnläkare i första hand. Är hon pigg och glad i övrigt och all utveckling är som den skall vara kan man nog ta det lite lugnt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 20 december, 2010 Publicerad: 20 december, 2010

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Rörelseapparaten

Vet du varför jag kan ha sådana intensiva smärtor i midjan?

Hej. Har ont i höger sida i midjehöjd mest hela tiden. Mer intensivt ibland och gnolande annars. Sedan feb-mars 2012.

Alternativb

Vad är polyartros?

Har fått diagnosen Polyartros, ospecificerad. Vad är det och hur behandlas det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten