Ange ditt sökord

Annons:

Varför har jag obehag i tårna efter min akuta ischias jag hade för tre år sedan?

Efter en akut ischias jag hade för cirka 3 år sedan har jag ständig obehag i tårna. Det känns som om ett gummiband sitter om dem. Det "luar" i dem om nätterna. Jag har även ilningar under huden som gör ont. Dessutom har jag mycket kramp men inte problem att promenera långt. Det känns som att gå på kuddar dock. / Ulla, 76

På Din beskrivning låter det som om Du har en nervpåverkan. Vet inte om Du har andra sjukdomar som t ex diabetes, men oavsett så bör Din husläkare undersöka Dig så att Du får en diagnos på det som orsakar Dina smärtor. Husläkaren undersöker då bland annat hur Dina smärtor strålar ut men också Din känsel och hur området reagerar på värme och kyla samt stick.

Dessutom kollas bland annat muskelstyrka, rörlighet och reflexer. Skulle det röra sig om nervsmärtor brukar vanliga värktabletter inte vara till så stor nytta. Det finns då andra mediciner som man kan vara hjälpt av. Diskutera med Din husläkare vad som är bäst i Ditt fall.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Publicerad: 27 november, 2012

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Blir alltid sjuk vid träningsuppehåll

Hej! Jag är en 15-årig tjej som tränar fotboll 4 gånger i veckan + styrka 2 gånger. När jag har en så kallad ”vilovecka” så får jag alltid en riktig förkylning. En sådan där som är hemsk i 3 dagar och håller i sig i några veckor. Detta har hänt nu 5 gånger. Det känns som att jag tappar jättemycket styrka och kondition när jag bara får vila. Varför blir jag alltid sjuk? Är det stress från skolan eller blir mitt immunförsvar hel konstigt när jag slappnar av och inte tränar?

Rörelseapparaten

Ihållande värk efter träning

Jag har haft ont i min högra biceps i drygt ett halvår pga av att jag har tränat för hårt. Jag har testat att inte träna på ett tag men inget verkar hjälpa. Det gör ont i armvecket och mitt i bicepsen. Hur kan jag gå till väga för att det ska bli bättre?

Rörelseapparaten

Vad kan jag göra åt stela leder?

Jag upplever att jag blivit så stel i leder och muskler. Det känns trögt, framför allt i benen när jag går. Jag har inte ändrat något i mina kost- eller motionsvanor, som jag anser vara tämligen sunda. Behöver jag kanske ta något tillskott av något som finns receptfritt eller bör jag uppsöka läkare?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Vi skänker 2 kr till Cancerfonden för varje ny prenumerant!

Gratis nyhetsbrev – få senaste hälsonyheterna från DOKTORN.com direkt i din inkorg.