Ange ditt sökord

Annons:

Varför har jag obehag i tårna efter min akuta ischias jag hade för tre år sedan?

Efter en akut ischias jag hade för cirka 3 år sedan har jag ständig obehag i tårna. Det känns som om ett gummiband sitter om dem. Det “luar” i dem om nätterna. Jag har även ilningar under huden som gör ont. Dessutom har jag mycket kramp men inte problem att promenera långt. Det känns som att gå på kuddar dock. / Ulla, 76

På Din beskrivning låter det som om Du har en nervpåverkan. Vet inte om Du har andra sjukdomar som t ex diabetes, men oavsett så bör Din husläkare undersöka Dig så att Du får en diagnos på det som orsakar Dina smärtor. Husläkaren undersöker då bland annat hur Dina smärtor strålar ut men också Din känsel och hur området reagerar på värme och kyla samt stick.

Dessutom kollas bland annat muskelstyrka, rörlighet och reflexer. Skulle det röra sig om nervsmärtor brukar vanliga värktabletter inte vara till så stor nytta. Det finns då andra mediciner som man kan vara hjälpt av. Diskutera med Din husläkare vad som är bäst i Ditt fall.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 27 november, 2012 Publicerad: 27 november, 2012

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Rörelseapparaten

Vet du varför jag kan ha sådana intensiva smärtor i midjan?

Hej. Har ont i höger sida i midjehöjd mest hela tiden. Mer intensivt ibland och gnolande annars. Sedan feb-mars 2012.

Alternativb

Vad är polyartros?

Har fått diagnosen Polyartros, ospecificerad. Vad är det och hur behandlas det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten