Ange ditt sökord

Annons:

Vad skall jag göra?!

Jag har behandlats med antidepressiva i många år men på senare tid har jag trots behandling känt mig spänd, orolig och haft svårt att sova. Vaknar x flera och kan inte somna om. Oroar mig för det mesta. Cipramil 20 mg funkar inte längre. Vad skall jag göra? Marie (49år)

Det kan vara så att din depression förvärrats så att den lägre dosen (20mg) Cipramil inte längre är tillräcklig och bör höjas. Eller så har du förutom en depression även inslag av GAD, dvs en kroniskt förhöjd orosnivå som kan behöva kartläggas och behandlas. Vilken av dessa orsaker det än är så tycker jag att du ska vända dig till din behandlande läkare och en få en ny bedömning av dina besvär.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 18 april, 2011 Publicerad: 18 april, 2011

Liknande frågor

Signaturen Undrande (kvinna 41) besväras av PMS som ger klart nedsatt livskvalitet:

Jag kan få Zoloft om jag vill men är rädd för att gå upp i vikt. Påverkar SSRI-preparat ämnesomsättningen eller är det bara en fråga om att patienten äter mer?

Spinoza (36) lider av konstant trötthet:

Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.

Borde jag byta PMS-medicin?

LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten