Ange ditt sökord

Annons:

Vad betyder resultatet mer ingående som jag fått efter min magnetröntgen?

Hej. Jag har gjort en magnetröntgen och fick detta svar. Skulle gärna vilja ha en bra översättning om möjlig. Detta var svaret på min MRT: MR halsrygg Ordinära kotkroppar och diskar. Ingen förträngning av foramina. Ordinär medulla. Översiktligt ses lätt förträngning av foramina C7-Th1 samt T1-T2 på vänster sida sekundärt till osteofytära pålagringar men inga hållpunkter för nervrotspåverkan. Tack på förhand //Nathalie, 28

Här kan vi ge lugnande besked. I stort sett visar Din MR-undersökning helt normala förhållanden: ryggkotor och diskarna mellan kotorna ser normala ut liksom “förlängda märgen”. Det finns lite dåligt utrymme för nerverna mellan 7:e haskotan och 1:a bröstkotan och mellan 1:a och 2:a bröstkotan beroende på benpålagringar, men det påverkar inte nervrötterna. Nu vet jag inte anledningen till att man gjorde denna undersökning, men har Du ont i nacken så verkar det mer bero på att Du har korta och spända muskler i området.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 10 december, 2012 Publicerad: 10 december, 2012

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Vad ska man tänka på när man äter Inderal?

Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?

Rörelseapparaten

Har smärta i benen när jag går

Har smärta i båda benen när jag går, blir värre ju längre jag går och tillslut får jag som kramp i båda underbenen på framsidan som går ut på ovansidan av fötterna. Måste då stanna och vila en stund f

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten