Ange ditt sökord

Annons:

Vad behöver jag tänka på?

Jag ska ta med mig min mamma (75 år) till Marocko och undrar vad jag bör tänka på inför resan. Hon har högt blodtryck och äter medicin, men annars frisk. Gunilla 43 år

Hon behöver samma vaccinationsskydd som du själv, t.ex. hepatit A och uppgraderat stelkrampsskydd. Extra viktigt att undvika vätskeförluster varför Dukoral mot kolera/turistdiarré rekommenderas.

Annons:

Fler frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Barn & Graviditet

Okej att låta barn tugga tuggummi?

Hej! Min dotter på 6 år tuggar gärna barntuggummin från Apoteket. De är sockerfria, rekommenderade mellan måltider osv.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: