Ange ditt sökord

Annons:

Vad är det för små “blåsor” jag fått intill slidöppningen efter mitt senaste oskyddade sex?

För över en vecka sen nu hade jag oskyddat sex med en kille. Sen 3 dagar tillbaka har jag märkt 4-6 små “blåsor” eller sår lite under och till sidan av slidöppningen. Dom är ömma och lite som öppna sår… dom är kanske 0,5 centimeter i decimeter. Jag vet inte om de skulle visas så snabbt om de är nån sjukdom, jag håller mig annars väldigt fräsch. Hoppas ni förstår vad jag försöker säga. Uppskattar verkligen svar! / Emma, 18

På din beskrivning är förstahandsbedömningen att detta är herpes. Men ett säkert svar kräver undersökning och ev. provtagning.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 17 september, 2012 Publicerad: 17 september, 2012

Liknande frågor

Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?

Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)

Kvinnans hälsa

Ont i höfterna vid mens

Hejsan! En fråga: de tre senaste gångerna jag har haft mens så har jag fått ont i höfterna och det känns instabilt.

Kvinnans hälsa

Kan jag få cystor fast äggstockarna är borta?

Jag har tyvärr blivit av med äggstockar och äggledare. Kan man få cystor även fast dessa organ inte är kvar ?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: