Hej, har fått utslag som kliar på halsen, händerna och magen. Är det någon allergisk reaktion ?
Utslag på hals, händer och mage. Allergi?

Utslag som du beskriver kan vara en allergisk reaktion, det är svårt att bedöma utan närmare beskrivning av hur utslaget ser ut. Allergiska reaktioner som är så spridda (och inte enbart lokala) har utseende av nässelutslag, där det är områden med röda fläckar med blekhet emellan, och där utslaget ofta är lite utstående från huden.
Utslag kan också bero på virusinfektion. Då är oftast utslaget mer finprickigt, dvs mindre röda prickar som kan sitta ensamma eller i grupper.
Prova att ta receptfria antihistamintabletter ett par dagar, och smörj huden med en mjukgörande kräm. Om inte utslaget lugnar sig tar du kontakt med din vårdcentral.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man göra något åt nervskada efter cellgifter?
Kan man göra något av nerv skada av cellgifter
Förhöjt GT-väde, är det farligt?
Min fru har förhöjt P-GT värde 2,5 µkat/L, är det allvarligt? De andra levervärdena är normala .
När på dygnet ska jag ta atorvastatin?
Har det någon betydelse vilken tid på dagen man tar tabletten, i mitt fall 10 ml atorvastatin? I mitt fall står det på kvällen och på min makes (40 mg)står det på morgonen