Hej Doktorn! Det är så här att jag tänkte börja motionera/styrketräna igen efter 4 år! Och min enda chans att få träna är 21:00.. är det för sent? Tar min kropp skada? Kanske blir till det sämre så sent på kvällen? Mvh Philip, 29
Träning sent på kvällen
Den här frågan handlar om:

Allmänmedicin
Liknande frågor
Tips på hemmaträning
Mitt namn är Albert och jag lever ensam på landet, där jag trivs som allra bäst. Jag undrar om du kan rekommendera någon slags hemmaträning för mig som närmar mig 70-sträcket? Vilka enkla redskap bör jag införskaffa för att kunna genomföra rörlighets- och lite stärkande gymnastik hemma?
Varför blir jag sjuk så ofta?
Jag behöver hjälp med att göra något åt mitt dåliga immunförsvar. Jag är 24 år gammal och har nämligen så länge som jag kan minnas blivit sjuk väldigt lätt. Vintern är som värst och sedan håller det gärna i sig också. Vad skulle jag kunna tänka på? Finns det något som fungerar i förebyggande syfte och som kan hjälpa mig att slippa bli sjuk?