Ange ditt sökord

Annons:

Synpåverkan på morgonen – behöver jag gå till optiker?

När jag vaknar på morgonen så har jag en stor svart fläck för bägge ögonen. Går senare tillbaka! Ska jag uppsöka optiker?

Det låter som en mycket god idé att uppsöka optiker. Denne kan också skriva en remiss till ögonläkare för vidare utredning om det behövs.

Annons:

Den här frågan handlar om:

PM läkarteam
Uppdaterad: 12 januari, 2023 Publicerad: 12 januari, 2023

Liknande frågor

Ögon & Öron

Har grus i ögonen, är det en ögonsjukdom?

Har grus i ögonen när jag ligger ner. Det lindras om jag droppar ögonen med tårersättningsväska. Är det tecken på ögonsjukdom?

Ögon & Öron

Svullen hörselgång och lock för örat

Det känns som att det slagit lock för vänster öra, eller som att det är svullet i örongången. Jag kan se något som ser ut som blåsor långt inne (vid trumhinnan?).

Ögon & Öron

Surrande ljud i öronen – vad är det?

. I dag när jag satt vid min laptop så började ett litet surrande ljud i mina öron.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten