Man har konstaterat att mina halspulsådror är igenslaggade, men tål inte statiner. Jag rasar i golvet med jämna mellanrum men det är inte Tior enligt alla utredningar. Jag är färdigutredd och anses som inbillningssjuk. Jag har börjat få ont i bäckenregionen när jag är ute och går. Kan det ha med dålig cirkulation i benen eller bäckenet att göra? Husläkaren gör ingenting.
Smärta i bäckenregionen
Hej Kalle! Om man har som du säger ”igenslaggade” blodkärl på halsen finns ju risken att det även kan finnas förträngning på andra ställen i kroppen! Det är ju relativt enkelt att kontrollera cirkulationen i benen med en blodtrycksmätning i benen och härefter med en ultraljudsundersökning av blodkärlen för att se om det även här föreligger blodkälsförträngningar. Sedan har vi ju problematiken av skelett- och ledbekymmer som kan ge besvär vid gång. När det gäller misstanke om höften kan du ju alltid ta kontakt med en sjukgymnast i första hand.
Fler frågor
Kreatin efter stroke?
Är det riskfritt att äta 3 g kreatin/dag när man har haft en stroke ?
Vad är skillnaden mellan basaliom och melanom?
Jag har nyligen fått bortopererat en malign tumör (basaliom) vid näsan. Jag har ännu inte fått något svar på resultatet men min sköterska säger att det är skillnad på malign tumör och malignt melanom.