Man har konstaterat att mina halspulsådror är igenslaggade, men tål inte statiner. Jag rasar i golvet med jämna mellanrum men det är inte Tior enligt alla utredningar. Jag är färdigutredd och anses som inbillningssjuk. Jag har börjat få ont i bäckenregionen när jag är ute och går. Kan det ha med dålig cirkulation i benen eller bäckenet att göra? Husläkaren gör ingenting.
Smärta i bäckenregionen

Hej Kalle! Om man har som du säger ”igenslaggade” blodkärl på halsen finns ju risken att det även kan finnas förträngning på andra ställen i kroppen! Det är ju relativt enkelt att kontrollera cirkulationen i benen med en blodtrycksmätning i benen och härefter med en ultraljudsundersökning av blodkärlen för att se om det även här föreligger blodkälsförträngningar. Sedan har vi ju problematiken av skelett- och ledbekymmer som kan ge besvär vid gång. När det gäller misstanke om höften kan du ju alltid ta kontakt med en sjukgymnast i första hand.
Fler frågor
Kan paraflex påverka mina mellanpiller?
Hejsan, jag äter mellanpiller, Men nu ska jag börja äta paraflex, kan de påverka mina mellanpiller?
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Värk, domningar och stickningar i benen
Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.