Ange ditt sökord

Annons:

Ska jag fortsätta att ha min BH kvar när jag fått svamp under och på mina bröst?

För några veckor sedan fick jag svampinfektion under och på mina bröst.Sköterskan rekommenderade Pevarylkräm, som jag använt morgon o kväll, men allt är fortfarande inte borta.Ska jag ha BH på eller ej? Finns det ngr annat jag kan göra för att bli av med det? Vänliga hälsn. Kerstin 70 år

Pevaryl är en effektiv svampbehandling. Det är också viktigt att låta området lufta och torka vilket snabbar på utläkningen. Och jo, du skall nog ha din BH.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 4 juni, 2012 Publicerad: 4 juni, 2012

Liknande frågor

Alternativb

Urinträngningar och östrogenbehandling

Hej. Jag har en östrogen ring som inte hjälper mot mina urinträngningar min fråga är om det fins mer styrka än 7,5 mg?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Kvinnans hälsa

Är det bakteriell obalans eller svamp i underlivet?

Hur gör jag om jag verkligen inte vet om jag har bakteriell obalans eller svampinfektion?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: