''Se upp med interaktioner och biverkningar vid s.k polyfarmaci ("mångmedicinering")'' - Katja (55) skriver:

''Se upp med interaktioner och biverkningar vid s.k polyfarmaci ("mångmedicinering")'' - Katja (55) skriver:

''Se upp med interaktioner och biverkningar vid s.k polyfarmaci ("mångmedicinering")'' - Katja (55) skriver:

Jag har fått Tiparol OD för/mot värk i axlar och nacke och jag har svårt att slappna av och sova. Jag har också Addisons sjukdom, hypotyreos, autoimmun äggstocksinflammation och B12-brist och tar Hydrocortone, Florinef, Levaxin och B12-sprutor. Värken har jag haft sedan 1998, och de andra sjukdomarna har diagnostiserats med något års mellanrum därefter. Har du något bättre tips mot värken? Jag rör mig mycket och har prövat allt från sjukgymnastik till homeopatpiller… Förresten, är det farligt att ta ett glas vin samma dygn som Tiparol OD?
Skrivet av Hjortsberg...
Det låter som du fått bekymmer med flera sjukdomar som kräver behandling som du inte kommer att kunna undvara. Det betyder att du kommer att vara i behov av relativt stora mängder mediciner under en lång tid framöver. Den värk som du beskriver gör att du även har blivit rekommenderad medicin för detta. Sannolikt bör du överväga att se om det inte finns andra alternativ än läkemedel för din värk. Om du tar läkemedel eller homeopatmediciner har ingen betydelse - men det är nog STÖRRE risk för interaktioner och biverkningar om du tar homeopatmediciner eller s.k naturläkemedel i olika kombination med varandra och med dina basläkemedel. (Det finns en mild varning för kombinationen Tiparol/alkohol i Patient-FASS. Reds anm)
 

Veckans fråga

Två veckor kvar till jul, känner du av julstressen?

Nyhetsbrev

E-postadress