Hej,jag undrar om citalopram sänker de vita blodkropparna neutrofilerna)?? Har haft höga neutrofila värden i flera månader men började med citalopram för ca 3 veckor sen och fick ta ett blodprov igår och fick nu veta att det sänkts rejält! Frågade på labbet om citalopram gör någon inverkan på de vita blodkropparna men det kunde hon inte svara på! /Man, 24
Sänker citalopram de vita blodkropparna neutrofilerna?
Jag har hittills inte stött på att Citalopram skulle ge någon påverkan påden vita blodbilden och kan inte heller se att någon sådan är påpekad i vår läkemedelsbok Fass heller. I ditt fall gäller det förstås att följa värdena om du fortsätter med medicineringen då vi alla människor är olika och saker och ting kan visas sig under tidens gång.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Måste jag söka vård för bältros?
Måste jag söka vård när jag vet att jag har Bältros? Har haft det förut!
När kommer ett vaccin mot vinterkräksjuka?
Hej Pga mina magproblem och ska helst undvika få magsjuka och vinterkräksjuka, så jag undrar hur långt forskning kommit i ett vaccin mot tex vinterkräksjuka? Och vilka biverkningar kommer det bli?