Jag har lite problem med mina händer. Det är så att under vinterhalvåret så blir jag väldigt torr och jag får sår på mina händer, framför allt på knogarna, trots att jag använder diverse handkrämer… Vad ska jag göra åt det?
Problem med torra händer

Kom gärna in till oss på apoteket så ska vi visa dig vad vi har, finns krämer som är extra effektiva med tex karbamid. Fortsätt att smörja in händerna ofta, viktigt att hålla huden mjuk och smidig. Tips är att använda duscholja i stället för tvål. Smörja in händerna extra noga efter varje handtvätt och använd gärna plasthandskar när du hanterar rengöringsmedel. Använd gärna vantar eller handskar när det är kallt ute.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Solkräm under skidåkning i Alperna?
Hejsan, jag och min familj ska i väg på skidsemester i vinter. Det jag har gått och funderat över ett tag är om man behöver använda solskydd när man åker skidor nere i Alperna. Hur viktigt är det att använda det (i ansiktet) och hur hög SPF räcker att använda i så fall?
Hur motverkar jag torr och kliande hud?
Jag har konstant torr och kliande hud nu på vintern, det gör mig galen! Jag tycker att torr hud känns obehagligt och jag försöker smörja in mig men så fort krämen sjunkit in känner jag mig lika torr på nytt. Vad ska jag göra för att motverka min torra hud?
Varför tappar jag hår under vintern?
Jag märker att jag tappar mycket hår. Vad kan detta bero på? Flera av mina vänner upplever samma sak, har det med vintern att göra? Hur gör jag för att inte tappa mer hår?