Ange ditt sökord

Annons:

Problem med synen

Hej!! Jag har sedan ca 6 mån. tillbaka problem med att jag ser dåligt på långt håll. Håller jag för det ena ögat så går det bra, men när jag tittar med bägge ögonen så går “bilden” ihop och blir oerhört suddig. Nu känner jag även av mitt högra öga i form av värk/trötthetskänsla i ögat samt jag känner att jag har börjat skela. Därtill en oerhörd huvudvärk som kommer och går. Min fråga är, ska jag börja hos optikern för att kolla synen, eller ska jag gå till husläkaren. Är rädd att det är något fel, tex., hjärntumör. Tacksam för svar. Jfd (Kvinna, 35år)

Med det snaraste bör du ta kontakt med både läkare och optiker. Det behöver inte vara något allvarligt, men skall alltid uteslutas.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 28 april, 2010 Publicerad: 28 april, 2010

Liknande frågor

Alternativb

Värk, domningar och stickningar i benen

Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.

Rörelseapparaten

Vad ska man tänka på när man äter Inderal?

Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: