Opererade bort gallblåsan 2013, men forts. ha anfall. (78 st under dessa 2 år). Fick nyss av misstag kodein, fick då akut pankreatit. Om man inte tål kodein, tål jag då morfin? (Ska på magnetröntgen av bukspottkörteln snart.) / Margareta, 70 år
Om man inte tål kodein, tål jag då morfin?
Om du inte tål kodein finns det risk att du reagerar på liknande sätt med morfin.
Kodein och morfin är nära besläktade med varandra och har likartade egenskaper.
Kramper i gallvägarna är biverkningar som förekommer hos båda.
Vissa personer kan vara mer benägna att drabbas av just denna typ av problem.
Morfin ska användas med försiktighet vid pankreatit.
Din läkare bedömer om du kan ta läkemedlet eller ej med tanke på dina besvär och din sjukdomsbakgrund.
Fler frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Kosttillskott för att inte bli sjuk?
Inför våren och sommaren vill jag gärna komma i form ordentligt. Jag tränar mycket men tvingas ofta pausa då jag lätt blir förkyld i korta perioder. Har du något tips på hur jag klan boosta min träning så jag slipper ta dessa pauser? Borde jag ta något typ av kosttillskott?
Näsan slutar aldrig rinna
Min näsa slutar aldrig rinna under pollensäsongen! Jag tar allergitabletter men hade verkligen behövt något som får stopp på näsan… Det är verkligen otroligt jobbigt!