Ange ditt sökord

Annons:

Nutrilett och Levaxin?

Hej! Jag äter Levaxin. Finns det något som hindrar mig att använda mig av måltidsersättningen Nutrilett pga Levaxin? I så fall, varför? Mycket tacksam för svar då jag fått "olika lekmannabud" angt detta! Mvh Camilla, 45 år

Nutrilett är inte ett läkemedel. Tyvärr har vi ingen information om det kan påverka din läkemedelsbehandling. Allmänt bör man vara försiktig att göra stora förändringar i kosthållning utan att rådgöra med läkare eller dietist.

Vidare kan sägas att produkter som t.ex. Nutrilett kan innehålla mineraler som till exempel järn och kalcium i olika mängder vilket skulle kunna kan vara olämpligt vid samtidigt intag av Levaxin.

Annons:

Publicerad: 20 april, 2015

Fler frågor

Hud & Hår

Vilken handsprit är bäst?

I detta konstiga coronaår har jag blivit en flitig användare av handsprit, men när jag ska köpa handsprit på apoteket känns det som en djungel av olika märken, ofta med olika konsistenser. Är det någon skillnad på effektivitet på olika handspritssorter?

Hud & Hår

Ärr i ansiktet blir rött av solen

Jag är en man på 30 år och var för några år sen med om en olycka och har sedan dess fått mindre ärr i ansiktet, så fort solen tittar fram blir ärret rött och bränns lätt, även vid svag sol. Vad kan jag göra för att ta hand om ärret på ett bra sätt?

Hud & Hår

Tips för att ta hand om skrubbsår

Vår dotter på fem år har precis lärt sig cykla och har åkt på några rejäla skrubbsår, hur sköter man om ilskna skrubbsår och vilka produkter funkar bäst? Finns det någon produkt som kan förhindra framtida ärrbildning?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Välkommen till Doktorn!

Annons: