Ange ditt sökord

Annons:

Något sätt att slappna av

Jag har konstant ångest över min situation just nu – arbetslöshet, misslyckande, depression etc – och jag undrar ifall känslighet för ljud är något vanligt förekommande i samband med ångest och depression? Varje gång det är för mycket ljud omkring mig får jag svårt att hålla mig lugn eller andas lugnt, och stressen inombords bara ökar. Finns det något sätt att kunna slappna av mer effektivt? Evelina (20år)

det finns ord i din fråga (”konstant ångest”, ”depression”) som är svåra att värdera men som sammantaget med din ljudkänslighet gör att man måste misstänka att du kan ha en behandlingskrävande depression. Du bör få detta bedömt hos husläkare eller vid psykiatrisk mottagning. För allmän avslappning kan motion, någon form av meditation eller avslappnings-CD rekommenderas.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 18 april, 2011 Publicerad: 18 april, 2011

Liknande frågor

‘Är jag alkoholist?

Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan.  Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42) 

Undrande (man 55):

Vad är en emotionell störning?

återkommande perioder av depressioner…

VitMagnolia (kvinna 53): Jag äter sedan två år Lithionit för bipolärt syndrom.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten