Ange ditt sökord

Annons:

Min dotter har en blåsa vid analen efter intensivt torkande samt att hon kissar ofta och jag undrar vad det är?

Min dotter har torkat sig hårt och länge efter toalettbesök i ca 1 vecka. Upptäckte nu en liten blåsa eller sår som gått sönder som sitter på kanten till analen. Hon springer även och kissar ofta. Vad kan det vara? /Mamma till dotter på 3 år

Om det nu inte har blivit bättre skall det undersökas. Man frågar sig varför hon torkar sig så hårt? Är det ett litet sår eller irritation från början eller har hon fått det av själva torkandet? Springer hon och kissar ofta måste man se på ett urinprov för att utesluta en urinvägsinfektion.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 17 december, 2012 Publicerad: 17 december, 2012

Liknande frågor

Barn & Graviditet

Okej att låta barn tugga tuggummi?

Hej! Min dotter på 6 år tuggar gärna barntuggummin från Apoteket. De är sockerfria, rekommenderade mellan måltider osv.

Hud & Hår

Oönskad hårväxt

Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.

Barn & Graviditet

Vad händer när en gravid kvinna får tarmvred?

Vad händer när en gravid kvinna får ileus? Kan man operera utan att skada barnet?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: