Hej! Jag börjar bli orolig över min dotter 10 år som stup i kvarten blir förkyld med svag feber och har snorigt tillstånd så ofta som hon blir. Annars helt frisk, inga kända allergier, äter och sover bra. Dessa återkommande förkylningar startade efter vaccinationen av svininfluensan. Har letat och hört mig för om biverkningar men det är svårt att hitta säker källinformation i denna djungel av informationsbrus. Har du hört något liknande? Mvh Maria
Min dotter (10 år) är ständigt förkyld med svag feber och snorig – kan det vara något efter vaccination av svininfluensan?

Olika rapporter har diskuterats efter vaccinationen mot svininfluensan, men något säkert entydligt svar kan jag inte se att vi fått. Viktigast i sammanhanget är att hon är frisk i övrigt. Det jag annars genom åren har sett är att när barnen kommer i puberteten och därefter, så har det här med ständigt återkommande infektioner försvunnit! Immunförsvaret tycks då mogna till och att man sedan håller sig frisk!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan jag få bältros, bör jag vaccinera mig?
Funderar på om jag ska ta bältrosvaccinet. Jag har på nära håll sett flera äldre som fått bältros och blivit väldigt dåliga och det oroar mig.
Vad ska jag tänka på när jag har fått bältros och vad ska jag inte göra?
Bältrosen. Hur skall jag förfara, vara som vanligt med gympa, uteliv mm. Något att vara försiktig med?