Jag har diagnos morbus bechtrews samt ulerös colit. jag har provat salazoperin men det hjälpte inte. Har funderat på remi cade men läste att man hade lättare att få cancer av den. HUr stor är risken? Finns det andra mediciner som hjälper mot båda sjukdomarna? Har även mycket allergier så det kan vara svårt att hitta medicin. Hälsningar Linda, 43 år
Mediciner som hjälper

– Hej Linda! Har din reumatolog föreslagit Remicade eller annat biologiskt läkemedel tycker jag att du skall nappa på det. Risken för cancer är, vad vi vet idag, minimal och vinsterna med medicineringen är oftast oerhörd. Det finns idag flera biologiska läkemedel som skulle kunna fungera. Själv tycker jag att Humira har fungerat bra vid Bechterew och Ulcerös colit.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Värk, domningar och stickningar i benen
Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.
Vad ska man tänka på när man äter Inderal?
Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?