Hej! Om man för en sekund bortser från de lagliga och moraliska aspekterna av att använda cannabis i olika former, är det då så att cannabis, alltså att röka marijuana eller hasch, kan lindra besvären vid reumatism? I USA anser man detta som självklart. Tack/Staffan, 31 år
Marijuana eller hasch mot reumatism

– Hej Staffan! Marijuana har använts som smärtlindrande och används under vissa förutsättningar i Canada. Hasch kan ge bestående skador på nersystemet. Sk haschpsykoser kan dyka upp långt efter användning. Det finns idag betydligt bättre mediciner med avsevärt mindre biverkningar vid reumatiska sjukdomar.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Värk, domningar och stickningar i benen
Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.
Vad ska man tänka på när man äter Inderal?
Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?