Ange ditt sökord

Annons:

Mår skit av behandlingen

Hej. Jag började med Cipralex i fredags, 10 mg. Har tidigare tagit Sertralin 200 mg och Concerta 54 mg. Och jag mår skit. Har sovit nästan hela helgen, har lite andningssvårigheter och är förvirrad. I lördags låg jag i soffan och pratade med mig själv och kudden, sen började jag skratta ett par sekunder för att sen börja gråta. Jag är aggresiv, vill slå på allt och är arg på allting. Jag är yr i huvudet och det kryper i kroppen. Ska man må så här skit i början av behandlingen med Cipralex? Anna (25år)

Med så varierade och besvärliga symtom så måste du kontakta din behandlande läkare och reda ut vad som är vad, dvs vad som kan vara biverkningar av insatt medicin, vad som kan vara utsättningsfenomen (det framstår som oklart om du nyligen avslutat Concerta) och vad som kan vara symtom på det tillstånd (depression, ångestsyndrom, ADHD) som medicinen är avsedd att påverka.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 18 april, 2011 Publicerad: 18 april, 2011

Liknande frågor

Signaturen Undrande (kvinna 41) besväras av PMS som ger klart nedsatt livskvalitet:

Jag kan få Zoloft om jag vill men är rädd för att gå upp i vikt. Påverkar SSRI-preparat ämnesomsättningen eller är det bara en fråga om att patienten äter mer?

Spinoza (36) lider av konstant trötthet:

Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.

Borde jag byta PMS-medicin?

LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: