Ange ditt sökord

Annons:

Mår bra av p-piller, vad gör jag om jag slutar?

Hej,
Jag är 40 år och har ätit p-piller i ca 15 år nu. Eftersom jag egentligen för tillfället inte är i behov av preventivmedel så gjorde jag ett uppehåll under några månader. Men jag kan bara konstatera att jag mår bättre när jag använder p-piller – mindre mensvärk och mindre blödningar, vilket gör att jag mår bättre än när jag inte äter p-piller. Men jag funderar såklart på biverkningar med att använda p-piller i många år. Vad rekommenderar ni? Nell (kvinna 39år)

Ett förslag är att sätta in en Mirena en hormonspiral. Både mensvärken och blödningarna minskar eller försvinner helt. Det är ett långsiktigt alternativ med låg hormondos.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 20 december, 2010 Publicerad: 20 december, 2010

Liknande frågor

Barn & Graviditet

Okej att låta barn tugga tuggummi?

Hej! Min dotter på 6 år tuggar gärna barntuggummin från Apoteket. De är sockerfria, rekommenderade mellan måltider osv.

Hud & Hår

Oönskad hårväxt

Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.

Barn & Graviditet

Vad händer när en gravid kvinna får tarmvred?

Vad händer när en gravid kvinna får ileus? Kan man operera utan att skada barnet?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: