Ange ditt sökord

Annons:

Lindra ryggsmärta vid övervikt

ibland får jag otroligt ont i ryggen, jag är överviktig och smärtan jag får i ryggen är outhärdig, finns det något man kan göra för att lindra smärtan? E.P (kvinna 21år)

Helt enkelt att svara på det är det inte alltid. Förutom smärtlindrande och antiinflammatoriska mediciner är det viktigt att komma igång med rätt träning där man kan börja med är skogspromenader på ojämnt underlag tillsammans med stavar i händerna. Viktigt att stavarna går ordentligt högt i höjd nästan med axlarna. Alltid av värde att han kontakt med sjukgymnast. Kommer man igång med motionen brukar även vikten minska vilket också är viktigt i sammanhanget.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 28 juli, 2010 Publicerad: 28 juli, 2010

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Vad ska man tänka på när man äter Inderal?

Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?

Rörelseapparaten

Har smärta i benen när jag går

Har smärta i båda benen när jag går, blir värre ju längre jag går och tillslut får jag som kramp i båda underbenen på framsidan som går ut på ovansidan av fötterna. Måste då stanna och vila en stund f

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten