Det verkar som om brännnässlor och ev andra växter ger kraftiga utslag med vattblåsor i år. En bror blev tvungen att ta penicillin för att blåsorna och utslagen över hela underarmen skulle börja avta. Själv har jag fått i mindre skala utslag och blåsor av vad vet jag inte, när jag plockade vinbär och där fanns inga brännässlor. Det var för två veckor sedan och de börjar ge sig nu.
Intressant att få ett svar, tack!
kraftiga utslag av brännnässlor
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?