Konstig smak i munnen efter pencillin

Konstig smak i munnen efter pencillin

Konstig smak i munnen efter pencillin

Jag var i Egypten på semester och blev drabbad av en kraftig maginfektion. Blev inlagd med dropp, kramplösande smärtstillande. Efter några timmar blev jag hemskickad med pecillin. Efter kuren har jag märkt en konstig smak i munnen och även en vit beläggning på tungan. Känner mig även torr i munnen. Kan detta var en svampinfektion efter pencillinet? Mvh Lotta 45 år

Fullt möjligt att det här handlar om en svampinfektion som orsakar beläggningen på tungan och även ger en annorlunda smak i munnen. Det kan röra sig om samma svamp som bäbisar har och som vi då kallar för "torsk". Gurgla munnen med mineralvatten eller sug på en tesked med lingonsylt flera gånger dagligen. Är det till större besvär kan man få recept på antisvamp-sugtabletter. Innan balansen i kroppen är helt återställd kan det ta flera veckor.

 

Veckans fråga

Hur ofta känner du dig ensam?

Nyhetsbrev

E-postadress