Ange ditt sökord

Annons:

Kombination av tabletter

Hej! Jag undrar om jag kan kombinera Maxalt rapitab smälttablett mot migrän, och spasmofen stolpilla mot njursten smärtor, förhoppningsvis är det ju kortsiktigt men ändå försiktig för jag vill inte skada levern. Tacksam för snabbt svar om det går för inte så lätt få kontakt med husläkare! Tack på förhand . Lena

Utifrån den kännedom jag har borde det gå bra att kortvarigt använda dessa båda preparat. Man får ju känna hur det i så fall påverkar en. Någon större fara för levern är det heller inte när man tar dessa medel vid enstaka tillfällen. Man får ju tro att det inte förekommer alltför ofta att man har både njursten och migränanfall samtidigt! Ett alternativ när det gäller njursten
är att pröva stolpiller med Diklofenak/Voltaren.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 8 februari, 2010 Publicerad: 8 februari, 2010

Liknande frågor

Alternativb

Värk, domningar och stickningar i benen

Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.

Rörelseapparaten

Vad ska man tänka på när man äter Inderal?

Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: