Hej..
kan man på något sätt kolla om ett barn har haft Vattkoppor? det har varit flera omgångar med det på förskolan, men jag tror inte att hon har haft det... kan det vara så att hon på något sätt är immun??// Sofia (31år)
Kolla att ett barn haft vattkoppor

Hej Sofia!
Man kan med ett blodprov enkelt kolla om ditt barn har haft vattkoppor. De flesta barn som utsätts för vattkoppssmitta flera gånger och inte blir sjuka har ändå haft en lindrig infektion, som man inte märkt av på grund av obetydlig feber eller bara någon enstaka koppa.
Vattkoppor är en ganska besvärlig infektion när man passerat småbarnsåldern så har man inte haft vattkoppor när man kommer upp i skolåldern finns möjligheten att vaccinera.
Den här frågan handlar om:

Liknande frågor
Hur undviker vi förkylningar vid skolstarten?
Nu ska barnen snart tillbaka till skolan igen efter sommaren. Vi i familjen är noga med att tvätta händerna för att undvika de förkylningar man drar på sig i början av skolstarten. MEN, det visar sig att detta inte räcker! Har du några tips på hur vi kan stärka vårt immunförsvar?
Hur lindrar man magsjuka?
Det har precis gått magsjuka på samtliga av mina barns skolor och förskolor. Vi är alla i familjen noga med att tvätta händerna men jag undrar om det finns något annat sätt att förbygga just magsjuka? Hur lindrar man magsjuka bäst om man väl får det?
Varför får jag ofta ont i halsen under vintern?
Jag vaknar ofta upp med ont i halsen under vinterperioden, men under dagen släpper det. Jag brukar ofta ta en halstablett men det känns inte hållbart i längden. Det känns som att det aldrig är så på sommaren. Finns det någon speciell halstablett som lindrar, och varför blir det alltid såhär?