Hej..
kan man på något sätt kolla om ett barn har haft Vattkoppor? det har varit flera omgångar med det på förskolan, men jag tror inte att hon har haft det… kan det vara så att hon på något sätt är immun??// Sofia (31år)
Kolla att ett barn haft vattkoppor

Hej Sofia!
Man kan med ett blodprov enkelt kolla om ditt barn har haft vattkoppor. De flesta barn som utsätts för vattkoppssmitta flera gånger och inte blir sjuka har ändå haft en lindrig infektion, som man inte märkt av på grund av obetydlig feber eller bara någon enstaka koppa.
Vattkoppor är en ganska besvärlig infektion när man passerat småbarnsåldern så har man inte haft vattkoppor när man kommer upp i skolåldern finns möjligheten att vaccinera.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan jag få bältros, bör jag vaccinera mig?
Funderar på om jag ska ta bältrosvaccinet. Jag har på nära håll sett flera äldre som fått bältros och blivit väldigt dåliga och det oroar mig.
Vad ska jag tänka på när jag har fått bältros och vad ska jag inte göra?
Bältrosen. Hur skall jag förfara, vara som vanligt med gympa, uteliv mm. Något att vara försiktig med?