Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut. Räfflad på bredden och knölig liksom. Är det något jag bör söka vård för? I övrigt har jag kronisk värk/fibromyalgi men inga andra direkta symptom.
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Knöliga och buckliga naglar kan vara nagelsvamp. Ofta, men inte alltid, är nageln också lite missfärgad, lite gulbrun. En annan orsak till att naglar blir fårade och buckliga kan vara psoriasis. Börja med att prova receptfri behandling mot nagelsvamp. Får det ingen effekt kan du boka en tid på vårdcentralen för bedömning.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?
Ny behandling för lichen sclerosus?
Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet