Ange ditt sökord

Annons:

Klåda på benet

Fick klåda på benen när jag fick mitt sista barn för 19 år sedan. Klådan har flyttat på sig under årens lopp & de senaste två åren sitter det under fötterna som jag river sönder, får torr hud som spricker. På sommar blir det aningen bättre på arnar & ben men ínte under fötterna. Kortison hjälper även på armar & ben men inte under fötter. Har i omgångar sökt hjälp & nu senast på Hudkliniken i Västervik där resultatet blev samma som år 1997: “vi hittar inget”. Alla mina prover är bra & har alltid varit. Kan det vara problem med min sköldkörtel men på så fin nivå att man med vanlig provtagning inte ser problemen? Lotsan (Kvinna 46år)

Du har nog en kliande och eksembenägen hudtyp som grundorsak till dina besvär. Huden är faktiskt kroppens största organ och den kan vara sjuk på egen hand utan att man behöver leta invärtes förklaringar. Så jag tror inte på avvikelse i din sköldkörtelfunktion i detta sammanhang.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 15 oktober, 2010 Publicerad: 15 oktober, 2010

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: