Ange ditt sökord

Annons:

Känner mig kissnödig hela tiden

Kv (42) Hej!
Jag har haft problem länge nu med att jag . Har haft de nu i två månader och börjar bli väldigt frustrerad då inget tycks hjälpa och de aldrig går över. När jag kände första gången att jag blev akut kissnödig, visade de sig att jag hade urinvägsinfektion. Fick pencillin och de hjälpte, men en vecka efter de var problemen tillbaka. fick en till pencillinkur, men den här gången hjälpte de inte. Har lämnat morgonurin och de har skickat på odling säkert fem gånger, men de visar inte att jag har urinvägsinfektion. Har ont i magen och när jag trycker lite lätt på nedre delen av magen, så känner jag att jag är kissnödig. Vet att jag inte är gravid eller har klamydia. Nu sist när jag var til vårdcentralen visade de sig att jag hade lite svamp, fick en tablett mot de och jag känner verkligen att inget har gått över. Har ont i magen, kissnödig, kliar i udnerlivet, bränner till där nere ibland och känner en allmän olustig känsla i nedre delen av magen. Jag håller på att blo tokig på de här och känns som att jag inte får någon hjälp.
Vet ni alls vad de kan vara för något? Och måste man ha fått feber för att de ska ha kunnat gå till njurarna? finns de andra orakder som gör de så här, förutom svamp. Eller är man verkligen så här kissnödig hela tiden när man har svamp?? Är tacksam för svar! Börjar bli trött på de här.
Vart kan jag vända mig och kan jag kräva av sjukvården att ta de tester jag vill att dem ska göra? som kolla njurarna, kolla om jag har diabetes.

Hej!
Infektion i njurarna har du inte. Skall inte du leta rätt på en gynekolog för att få diskutera din symtombild.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 13 december, 2009 Publicerad: 13 december, 2009

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Hud & Hår

Vårtor i armhålan

Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.

Hud & Hår

Pulserande känsla

Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten