Ange ditt sökord

Annons:

Kan p-piller skjuta upp klimakteriet?

Hej! Jag är en kvinna på 46 år som undrar om jag, trots minipiller (pga endometrios) kan hamna i klimakteriet?

Menopaus, det vill säga den sista menstruationen, inträffar vanligen mellan 45 till 60 års ålder. I genomsnitt har en kvinna sin sista menstruation vid 51 års ålder. Klimakteriet är hela den period när östrogenet och progesteronet sjunker, mensen blir oregelbunden och symtom på hormonbrist uppstår. Den perioden kan vara 5-10 år.

Behandling med hormonella preventivmedel skjuter inte upp och förhindrar inte klimakteriet, det inträffar ändå i samma ålder som kroppen “planerat” från början. Om du står på minipiller (eller kanske är det mellanpiller med tanke på din endometrios?) är du kanske helt blödningsfri och vet inte hur det är med eventuella menstruationer. Men klimakteriesymtom som svettningar, vallningar, torra slemhinnor, sömnsvårigheter och så vidare brukar en kunna känna av ändå, eftersom hormonet i minipiller/mellanpiller inte kan maskera de symtomen.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?

Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)

Kvinnans hälsa

Ont i höfterna vid mens

Hejsan! En fråga: de tre senaste gångerna jag har haft mens så har jag fått ont i höfterna och det känns instabilt.

Kvinnans hälsa

Kan jag få cystor fast äggstockarna är borta?

Jag har tyvärr blivit av med äggstockar och äggledare. Kan man få cystor även fast dessa organ inte är kvar ?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: