Hej! Jag är en 18 åring som har haft anorexia i snart ett år, jag går också på fluoxetin (anti-deppressiva tabletter, 1 om dagen) och jag undrar om det är möjligt att nu under sommaren bara strunta i tabletterna kanske en vecka och under den tiden dricka cider? Jag vill inte bli full, men jag ska på festival och vill inte vara den enda nyktra. Jag bara undrar om det är möjligt, tacksam för svar.
// Kvinna, 18
Kan jag strunta i och ta mina fluoxetintabletter under min festivalvecka?
Det är inte rekommendabelt att sluta med sitt antidepressivum tvärt. Det är ingen vid behovs medicin. Fluoxetin har i och för sig en lång halveringstid (tar längre tid innan den går ur kroppen) men det är ändå inte bra att göra uppehåll. Du kan dricka lite cider utan att det interagerar med din medicin.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Catharina (24) undrar:
Catharina vill veta vad som menas med psykosomatisk sjukdom och om magsjuka kan vara en sådan åkomma.
Anna (23) har under en period tagit Fluoxetin mot depression:
Nu vill jag sluta med tabletterna, pga att jag blir otroligt trött och orkeslös av dem.
Är ofta nedstämd
Kvinna (51): Har sedan många år diagnos manodepressiv. Äter litium sedan över 25 år. Senaste 15 åren även antidepressiv-medicin.