Hej, jag funderar på om jag ska ta bältros vaccinet. Jag har på nära håll sett flera äldre som fått bältros och blivit väldigt dåliga och det oroar mig.
När jag var ca 3 månader hade jag 3 blåsor på magen som konstaterades vara vattkoppor. Jag har under min livstid varit i närkontakt med barn med vattkoppor och aldrig blivit smittad.
Kan jag konstatera att jag kan få bältros på äldre dar och därför ta vaccinet?
Kan jag få bältros, bör jag vaccinera mig?

Bältros är en återaktivering av vattkoppsviruset som legat och slumrat i nerver efter vattkoppsinfektion. Har du en gång haft vattkoppor kan du inte få vattkoppor igen, men däremot kan du få bältros. Risken att få bältros ökar med stigande ålder på grund av ett sjunkande immunförsvar. Därför rekommenderas personer över 50 år att vaccinera sig mot bältros (som ju kan vara oerhört besvärlig och smärtsamt om man drabbas!).
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad ska jag tänka på när jag har fått bältros och vad ska jag inte göra?
Bältrosen. Hur skall jag förfara, vara som vanligt med gympa, uteliv mm. Något att vara försiktig med?