Ange ditt sökord

Kan antidepressiva medicinen Mianserin bryta ner brosket i mina leder?

Hej! Jag undrar om antidepressiva medicinen Mianserin 10mg till natten bryter ner brosket i mina leder. / Inger, 58

Det finns ingen sådan biverkan angiven i produktinformationen för Mianserin. Däremot kan Mianserin i sällsynta fall ge ledvärk och ledbesvär. Ta kontakt med din läkare ifall du har besvär med lederna.

Redaktionen
Uppdaterad: 30 augusti, 2012 Publicerad: 30 augusti, 2012

Fler frågor

Hjärnan & Nerver

Nedsatt känsel i ena benet

Jag har haft nedsatt känsel/känsla av avdomnad i höger ben under ett par års tid och nyligen så domnade även min högra fot av. Jag fryser nästan alltid om foten.

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Kvinnans hälsa

Knöl i slidmynningen

Hej! Tack för en bra site! Jag upptäckte en knöl i slidöppningen. Ca en cm stor och hård. Ömmar ej och känns som den sitter lite djupare sittbenet nästan när jag trycker.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!